Atbalsta iespējas intervencē "Biškopības vienību apsaimniekošana apputeksnēšanas vajadzībām"

Sākot ar 2023. gadu Latvijā ir ieviests jauns atbalsts lauku attīstības intervencē "Biškopības vienību apsaimniekošana apputeksnēšanas vajadzībām".

Atbalsta mērķis ir mainīt ierasto dravošanas praksi un veicināt apputeksnēšanas apsaimniekošanas praksi (sniegt ekosistēmas pakalpojumu), izvairoties no bišu saimju pārmērīgas intensitātes ganībās, vienlaikus nodrošinot savvaļas apputeksnētājiem ilgtspējīgu dzīvotņu apsaimniekošanu kontekstā, neradot konkurenci par barības bāzi.

Pieteikšanās līdz 2024. gada 22. maijam iesniedzot ģeotelpisko iesniegumu un atbalstam noteiktos papildu dokumentus LAD elektroniskajā pieteikšanās sistēmā.

Mērķis

Mainīt ierasto dravošanas praksi un veicināt apputeksnēšanas apsaimniekošanas praksi (sniegt ekosistēmas pakalpojumu), izvairoties no bišu saimju pārmērīgas intensitātes ganībās, vienlaikus nodrošinot savvaļas apputeksnētājiem ilgtspējīgu dzīvotņu apsaimniekošanu kontekstā, neradot konkurenci par barības bāzi.

Atbalsta pieprasīšana

Atbalsta pretendents līdz 2024. gada 22. maijam iesniedz ģeotelpisko iesniegumu un atbalstam noteiktos papildu dokumentus LAD elektroniskajā pieteikšanās sistēmā (https://eps.lad.gov.lv/login)

Daudzgadu saistības un minimālā platība, atbilstības kritēriji

Atbalsta pretendents uzņemas daudzgadu saistības uz turpmākajiem pieciem gadiem, sākot no pirmā maksājuma apstiprināšanas gada vismaz par minimālo platību.

Kopējā atbalstam pieteiktā platība ir vismaz:

  • 10 hektāru, ja bites ir iekļautas bioloģiskajā saimniekošanas sistēmā

  • 15 hektāru, ja bites nav iekļautas bioloģiskajā saimniekošanas sistēmā 

  • apputeksnēšanas vajadzībām izmantotās platības maksimālais attālums no pastāvīgās novietnes vai pagaidu atrašanās vietas ir trīs kilometri.


Atbalstu piešķir par platībām (ha), kas ir:

  • lauksaimniecības zeme

  • platība, kas atrodas ārpus lauksaimniecības zemes [1], tas ir: 

  • izstrādāts kūdras purvs ar identificējamām un uzmērāmām robežām, kurš tiek izmantots augļu un ogu dārzu ierīkošanai  

  • platība, kurā gana bites, sniedzot apputeksnēšanas ekosistēmas pakalpojumu, piemēram, neapsaimniekota lauksaimniecībā izmantojamā zeme, krūmājs vai meža zeme

  • Eiropas Savienības nozīmes zālāju biotops un putnu dzīvotnes zālājos


Atbalstu var saņemt par: 

  • atbalsta pretendenta apsaimniekošanā esošu zemi, kas ir tā īpašumā vai lietošanā kārtējā gada 15. jūnijā

  • par citas personas apsaimniekošanā esošu zemi, ja zemes apsaimniekotājs ir piekritis apputeksnēšanas pakalpojuma saņemšanai, tostarp noslēdzot mutvārdu vienošanos. Atbalsta pretendents piekrišanas apliecinājumu, tostarp zemes apsaimniekotāja rakstisku apliecinājumu par mutvārdu vienošanos, iesniedz Lauku atbalsta dienestā 30 dienu laikā pēc Lauku atbalsta dienesta pieprasījuma saņemšanas. 

  • Citas personas apsaimniekošanā esošo zemi uz šo intervences  LA 10.4 atbalstu var pieteikt ne vairāk kā viens biškopis (tas nozīmē, tiek pārbaudīts vai ganību sezonā uz atbalsttiesīgo platību ir ievērota prasība – 2 bišu stropi uz atbalsttiesīgās platības hektāru)


Atbalsta pretendents, piesakoties atbalstam, uzņemas saistības:

no 15. maija līdz 15. septembrim (ganību sezonā) nodrošināt apputeksnēšanas pakalpojumu - divus bišu stropus uz atbalsttiesīgās platības hektāru


nodrošināt, ka bišu stropu skaits ganāmpulkā ir reģistrēts [2] un ir vismaz:

  • 20 stropi - bioloģiskās saimniekošanas sistēmā

  • 30 stropi - konvencionālās saimniekošanas sistēmā


norādīt informāciju LAD elektroniskajā pieteikšanās sistēmā par bišu stropu pagaidu pārvietošanas īstenošanu ganību sezonā un ievērot, ka:

  • minimālais pagaidu pārvietoto stropu skaits ir divi

  • minimālais bišu stropu pagaidu pārvietošanas attālums no pastāvīgas novietnes ir trīs kilometri

  • LDC datubāzē iesniedzami aktuālie dati par bišu stropu pagaidu pārvietošanu [2]


apgūt kvalifikācijas celšanas kursus lauksaimniecībā un pārtikas produktu ražošanā 40 stundu apjomā [3]


Papildu prasības visu saistību periodu:

  • nodrošina, ka LDC datubāzē kārtējā gadā ir iesniegti dati par bišu stropu skaitu katrā novietnē laikposmā no 1. marta līdz 30. novembrim, lai noteiktu kopējo bišu stropu skaitu ganāmpulkā

  • bioloģiskajā kontroles sistēmā iekļauta saimniecība ievēro normatīvajos aktos par bioloģiskās lauksaimniecības uzraudzību un kontroli noteiktos bišu saimju turēšanas apstākļus un ir saņemts atbilstošs sertifikāts biškopības jomā par bioloģiskā vai pārejas perioda produktu. Ja šis sertifikāts kādā no saistību gadiem netiek iegūts vai tiek zaudēts, atbalsta saņēmējs izdara vienu no šādām izvēlēm:

  • saistības pārtrauc, neatmaksājot iepriekš saņemto atbalstu;

  • saistības turpina un kārtējā saistību gadā saņem 30 eiro/ha atbalstu, nākamajā gadā nodrošinot saistību platību vismaz 15 hektārus un 30 reģistrētus bišu stropus (izpildot konvencionālās saimniekošanas sistēmai noteiktās prasības)


Atbalsta apmērs par vienu atbalsttiesīgās platības hektāru ir:

  • 60 EUR - atbalsta pretendentam, kuram ir bioloģiskajā kontroles sistēmā iekļauta saimniecība, kas ievēro noteiktus bišu saimju turēšanas apstākļus un ir izsniegts sertifikāts

  • 30 EUR - pārējiem atbalsta pretendentiem


Paskaidrojumi:

[1] platība, kas atrodas ārpus lauksaimniecības zemes un ir kartogrāfiski identificējama Lauku atbalsta dienesta lauku reģistra lauku bloku identifikācijas sistēmas lauku bloku kartē.

[2] Saskaņā ar normatīvajiem aktiem par lauksaimniecības un akvakultūras dzīvnieku, to ganāmpulku un novietņu reģistrēšanas un lauksaimniecības dzīvnieku apzīmēšanas kārtību (MK noteikumi Nr.134)

[3] Atbalsta pretendents vai tā pilnvarotā persona līdz 2027.gada 31. maijam ir apguvusi kvalifikācijas celšanas kursus lauksaimniecībā un pārtikas produktu ražošanā (t.i., tādās jomās kā biškopība, augkopība, pārtikas produktu pārstrāde, zālāju biotopu atjaunošana un apsaimniekošana, bioloģiskā lauksaimniecība, digitālās tehnoloģijas lauksaimniecībā, LIFE GoodWater IP "Lauksaimniecība").

[4] “Strops” ir vienība, kas aptver medus bišu saimi, kuru izmanto medus, citu biškopības produktu vai medus bišu pavairošanas materiāla ražošanai, un visus saimes izdzīvošanai vajadzīgos elementus (Komisijas deleģētā regula Nr. 2022/126 (2021. gada 7. decembris)).

Saīsinājumi
LAD – Lauku atbalsta dienests,
LDC - Lauksaimniecības datu centrs