Katrs dravnieks ir apzinājis savu pašreizējo dravas stāvokļa situāciju un var nojaust pēc saimes spēka, kad varēs sākties plānotā jauno saimju veidošana. Lai gan šobrīd valda ne visai labi laika apstākļi saimes turpina attīstīties.

Šajā pavasarī ir bijušas ļoti siltas dienas, kad varēja spriest par saimes stiprumu un sanesto ziedputekšņu daudzumu. Vēl būtu svarīgi, ja biškopis varētu novērtēt savas pašreizējās bišu saimes vērtību. Ko tā varēs paveikt šajā sezonā?

Pie jauno saimju veidošanas palīdzēs arī tas faktors, ja zināsiet uz kuru ienesumu jūsu bišu saimēm ir jābūt viss stiprākām un kad variet dalīt.

Viens no saimju dalīšanās pamatprincipiem ir spietošana. Ja tas nesagādā grūtības dravošanas procesā, tad saimēm var ļaut dalīties arī šādi.

Mākslīgi veidojot jaunās saimes visbiežāk izmantojamās metodes: plānveidīgi atņemam bišu saimēm kāres ar periem, bitēm, medu un veidojam atdaleņus. Atdalenis – kāda piemērota kaste kurā tiek liktas atņemtās kāres un šādi izveidota jaunā saimīte, kuru pēc tam ieteicams pārvest uz kādu citu dravas novietni 2 km rādiusā. Pēc divām diennaktīm varam pārskatīt, izlauzt sasteigtās māšu kannas un pielaist jaunu neapsēklotu bišu māti un pārvest uz savu stacionāro dravas novietni.

Otra metode, ja bišu saime ir pieaugusi un ir nepieciešama dalīt darām tā:

  1. sagatavojam jaunu tukšu stropu;
  2. dalāmo saimi pārnesam vismaz 5 m prom tā vietā noliekam jauno tukšo stropu;
  3. no dalāmās saimes pārceļ bišu māti ar vaļēju peru kāri un aizvākotiem periem (2 kāres);
  4. gar malām noliekam sedzēj kāres un pēc vajadzības pieliekam mākslīgas šūnas.

Šādu saimju dalīšanas metodi veic saulainā dienā uz vietas, jo lidojošās bites atgriezīsies vecajā vietā. Pārnestajā stropā paliks nelidojošas bites un pārsvarā vaļējie dējumi. Pēc divām diennaktīm liekam klāt neapsēklotu bišu māti izlaužot pirms tam sasteigtās kannas.

Saimju dalīšanas metodes vēl variet pastudēt Jura Šteiseļa grāmatā „Biškopība iesācējiem” (2009).

Lai mums visiem izdodas tikt pie jaunām, ražīgām, veselīgām bišu saimēm!

LBB instruktore – konsultante Santa Biļinska
Tālr. 28882465

Add comment


Security code
Refresh