Pandēmija šogad ieviesusi korekcijas arī konkursa Gada biškopis norisē. Biškopji salīdzinoši mazaktīvi izvirzīja kandidātus nominācijām – laikam jau distancēšanās latviešu dravniekus padarījusi vēl savrupākus un noslēgtākus katru savā saimniecībā. Varbūt, ka tā arī labi, vērtēšanas komisijai arī nebūtu bijis viegli apmeklēt lielu skaitu konkursa kandidātu.

Un tā pēc rūpīgas apspriešanās un iespējamo variantu izvērtēšanas komisija palika pie viena atbilstošākā kandidāta katrā nominācijā. Arī gada balli nācās atlikt visiem zināmu iemeslu dēļ, tādēļ ar žurnāla starpniecību vēlamies paziņot šā gada konkursa Gada biškopis 2020 laureātus.

Tuvāk ar biškopjiem varēsiet iepazīties šajā rakstā, aplūkojot nelielus videostāstus. Bet tradicionālo laureātu balvu – vēsturisko stropu – pasniegsim 2021. gada biškopju vasaras saietā.

NOMINĀCIJA GADA SAKOPTĀKĀ DRAVA

Sintija Ilsjāne – biškope no zemnieku saimniecības Igaunīši, kas atrodas ainaviski skaistā vietā Alūksnes novadā, Jaunalūksnes pagastā, 22 km no Krievijas Federācijas un 18 km no Igaunijas Republikas robežas. Saimniecībā ir 50 bišu saimes, bet 22 hektāri saimniecības zemes tiek izmantoti zemeņu, smiltsērkšķu, cidoniju audzēšanai. Ikdienas darbs aizrit Valsts robežsardzē. Ar lauksaimniecību Sintija
nodarbojas kopš 2013. gada, bet ar biškopību nopietni tikai pēdējos piecus gadus: 2016. gadā absolvēja Vecbebru profesionālo skolu, iegūstot kvalifikāciju biškopis. Biškopības biedrībā kopš 2015. gada – iestājās ar sešām bišu saimēm, nākamajā gadā dravā bija jau 15 bišu saimes.

Iegūto medu realizē galvenokārt vietējā tirgū, gan tiešajā tirdzniecība, gan arī, izmantojot sociālos tīklus, reklamē produkciju un pēc tam to piegādā pēc pasūtījuma.

Saimniecībā katru gadu tiek atjaunoti stropi, tie tiek krāsoti ziedu krāsās. Visos darbos dravā iesaistās ģimene.

Sintija saka, ka algota darba apvienošana ar darbu savā saimniecībā ir paveicama, tikai vasarās dažkārt šķiet, ka spēki sāk izsīkt: darbs robežsardzē prasa lielu atdevi, atbildību un darbaspējas, bet saimniecībā reizēm ir vienkārši fiziski smagi.

Saimniekošanas aizsākumi meklējami jau 2006. gada vasarā, kad Sintija vēlējās vasaras brīvlaikā strādāt un nopelnīt. Tuvākajā apkārtnē šādu iespēju nebija, un tas bija iemesls, lai sāktu kaut ko pati savu. Tieši togad tika iestādītas pirmās zemeņu vagas un iegādāti pirmie bišu stropi. Tā aizsākās ilggadīga mācīšanās, paplašināšanās un savas nodarbes nostiprināšana.

Labu atbalstu devusi savulaik, darbības sākumā, sekmīgā dalība divos projektos.

Pirmais bija Alūksnes novada jauniešu biznesa ideju konkurss 2013. gadā, kad tika radīta saimniecība. Konkurss jaunajai uzņēmējai deva iespēju iegādāties pirmos profesionālos darbarīkus un iekārtot saimniecību, lai varētu uzsākt darbu. Otrais projekts bija 2015. gadā – Atbalsts uzņēmējdarbības uzsākšanai, attīstot mazās lauku saimniecības. Tas bija plats solis uz priekšu, jo deva iespēju iegādāties papildu iekārtas, kā arī uzcelt siltumnīcu un paplašināt saimniekošanas apjomu.

Igaunīšu saimniece uzskata, ka iespējas laukos ir, tikai tās vajag izmantot un pašam ir jāvēlas darboties.

Sintijas Ilsjānes video

NOMINĀCIJA GADA JAUNAIS BIŠKOPIS

Artis Brūvers – biškopis no Ādažiem, Ādažu patriots un Ādažu domes darbinieks. Ar biškopību sāka nodarboties 2019. gada pavasarī. Pirmo gadu uzsākot, iegādājās piecus stropus un tikpat iepriekšējā gada atdaleņus. Iemaņas apguva pašmācības ceļā, padomus smeļoties no pieredzējušiem biškopjiem. Pirmo sezonu noslēdza jau ar 17 bišu saimēm. Arī raža pirmajā gadā bija pietiekami laba, vairāk nekā 600 kg medus. Biškopība Arti aizrāva, un, panākumu iedvesmots, jaunais biškopis jau tā paša gada rudenī izveidoja savu uzņēmumu – SIA Ādažu medus, izstrādāja savu logo, izveidoja un nodeva Pārtikas un veterinārajam dienestam medus pārstrādes telpu. Pašreiz veiksmīgi sāk iekļauties tirdzniecības tīklos ar saviem bišu produktiem – medu, lūpu balzāmu, roku krēmu. Tiek meklēti jauni medus tirdzniecības paņēmieni, piemēram, krēmveida medus maisījumā ar žāvētām ogām. 2019. gada rudenī ir iestājās LBB biškopju kursos. 2020. gada dravošanas sezonu Artis plānoja noslēgt ar 50 bišu saimēm, bet jūlijā jaunajam dravniekam jau bija 56 bišu saimes. Bites izvietotas Ādažu apkārtnē, dravnieks ir to nedaudzo biškopju skaitā, kuru bites slavenos poligona viršus sasniedz no savām mājām – bites nekur nav jāved.

Ieteikuma vēstulē par Arti rakstīts: "No malas raugoties, ir liels prieks par to, ka vienkāršs hobijs pamazām pāraug mērķtiecīgā nodarbē, prieks par to, ka fanātisks zvejnieks zvejošanu ir atbīdījis otrajā plānā un kļuvis par fanātisku biškopi. Ir iemācījis jau saviem mazajiem bērniem bišu produktu lietderību un bitīšu nepieciešamību dabai. BŪS BITES, BŪS PASAULE!"

Arta Brūvera video

NOMINĀCIJA GADA BIŠKOPIS SABIEDRĪBĀ

Andrejs Briedis – biškopis no bioloģiskās zemnieku saimniecības Priežukalns, kas atrodas unikālā vietā – Teiču dabas rezervāta malā. Dabas rezervātā atrodas Latvijas lielākais purvs, kura platība ir apmēram 19 000 ha, turklāt šo purvu praktiski nav skārusi cilvēka darbība. Tiesa gan, purva augi ir specifiski un nespēj bites nodrošināt ar bagātu ienesumu visas sezonas garumā, tādēļ Andreja dravas atrodas arī citur Madonas novadā. Andrejs aprūpē 60 bišu saimes, bet agrāk ganāmpulks ir bijis arī divreiz lielāks.

Andrejs ir arī sabiedrībā plaši pazīstams sabiedriskais darbinieks – viņš aktīvi darbojies, skaidrojot sabiedrībai bioloģiskās saimniekošanas principus, iestājies par ilgtspējīgas lauksaimniecības attīstību Latvijā. Šobrīd Andrejs Briedis ir Latvijas Dabas fonda padomes priekšsēdētājs. Plašākai sabiedrībai viņa vārds noteikti saistās ar pesticīdiem un bitēm, jo viņš jau daudzus gadus ir viens no Latvijā redzamākajiem ekspertiem, kurš aktīvi skaidro un stāsta, kā pesticīdi kaitē cilvēkiem un dabai un kāpēc to izmantošanu vajadzētu nozīmīgi ierobežot. Viņš ir arī lauksaimniecības politikas eksperts – analizē lauksaimniecības politiku, veido atzinumus, piedalās vietējās un starptautiskās sanāksmēs, lai Latvijā un Eiropā veidotu videi un dabai draudzīgu lauksaimniecību.

Andrejs ir mācījies Ogres Meža tehnikumā un Latvijas Lauksaimniecības universitātē (ekonomiku). Darba gaitas uzsācis Latvijas Lauku konsultāciju centrā kā ekonomikas konsultants, vēlāk darbojies kā starptautisko projektu vadītājs, lielākoties strādājot projektos, kas saistīti ar vides un lauksaimniecības mijiedarbību. Latvijas Dabas fondā darbojas kopš 2012. gada un kopš 2014. gada ir Latvijas Dabas fonda padomes loceklis.

Andreja Brieža video

NOMINĀCIJA GADA BIŠKOPIS RAŽOŠANĀ

Vaclovs Jonkus - biškopis no Aizputes, uzskata, ka cilvēkam nevajag ieslīgt rutīnā un darīt tikai vienu darbu. Vaclovs ir zivkopis ar ilgu darba pieredzi, bet nu jau divdesmit gadus viņš pievērsies biškopībai, kļūstot par īpašnieku vienai no lielākajām dravām Lejaskurzemē. Šobrīd dravā 250 bišu saimes, bet bijis arī krietni lielāks pulks. Dravas māja iekārtota plašās bijušo darbnīcu telpās, un šeit ir ne tikai biškopībai un medus apstrādei nepieciešamais, bet arī galdniecības iekārtas. Dravnieks pats gatavo arī visu nepieciešamo biškopības koka inventāru – stropus, apkāres un citu. Ziemā, kad izdodas iebrīvēt laiku, galdnieka darbnīcā top arī kādas durvis vai logs.

Biškopis pats konstruējis savu stropu. Tas ir liels un stabils, tajā ir vieta divām bišu saimēm. Jumts uz eņģēm, lai vieglāka cilāšana. Strops vienalga ir smags, uzskata biškopis, lai arī no cik viegla materiāla tas būtu gatavots, tad jau labāk taisīt stropus no tāda materiāla, kas labāk patīk bitēm, – no koka. Un gatavot stropus ietilpīgus, lai bitēm miteklī būtu silta un ērta dzīve, bet dravniekam – viegla strādāšana. Strops konstruēts ilgākā laika periodā, strops ir sauss, silts, ar labu ventilāciju, būvēts tā, lai nepūtu. Tas ir tas, kas tieši vajadzīgs Kurzemes mitrajos apstākļos.

Vaclovs Jonkus vairāk nekā 25 gadus veltījis zivkopībai. Tagad šī aroda prasmes viņš nodevis dēlam, bet pats, pievērsies biškopībai, steidz veiksmīgi izmantot iepriekšējā darbā
iegūtās zināšanas jaunajā nodarbē. Dzīvē un darbā lieti noder arī kāda cita Vaclova rakstura īpašība – lai gan pats kautrīgi saka, ka nav liels runātājs, Vaclova valoda rit raiti, acis mirdz, kad runā par sev tuvu tematu, un stāsta aizrautīgi. Kolēģu biškopju vidū Vaclovs jau paspējis iemantot cieņu un atzinību.

Vaclova Jonkus video

Teksts: Juris Šteiselis
Video: Armands Krauze
Papildus informācija: Rita Bartuševica tālr. 26305939