Pagājušā gada vasara un aizvadītā ziema nesusi daudz pārsteigumu biškopjiem. Ienesuma un saimju attīstības ziņā ražīgais 2018. gada pavasaris un vasaras pirmā puse, nekādi nebija salīdzināma ar vasaras izskaņu un rudeni. Daudziem biškopjiem, aizņemtiem ar medus sviešanu, nesanāca un pat nebija iespējams savlaicīgi apstrādāt saimes pret ērcēm, citi piemirsa, ka saimēm arī vasaras otrā pusē nepieciešams ienesums, kaut vai mākslīgs, lai saaudzētu ziemošanai piemērotas bites. Bet vēl citās dravās saimes ziemoja uz griķu vai izsvīduma medus, kas nelabvēlīgi ietekmēja ziemošanas rezultātus un varēja arī summēties ar kādu no iepriekšminētajām problēmām – bišu sastāvu vai varru nodarīto postu (t.sk. vīrusu slimību attīstību) – un tā rezultātā ziemošanas laikā stipri novājinājās un gāja bojā bišu saimes.

Arī ziema bija interesanta – ļoti labvēlīga bišu ziemošanai! Diemžēl tas neuzlaboja cietušo dravu stāvokli – vien samazināja iespējamos zaudējumus. Varam vien minēt, kādi būtu ziemošanas rezultāti, ja ziema būtu tāda, kādai tai Latvijas apstākļos vajadzētu būt: auksta ar atkušņiem, ar pirmo izlidojumu marta beigās, ar drēgnu aprīli, vienā vārdā – ziema būtu krietni garāka.

Turklāt, šķiet, ka maigā ziema bijusi labvēlīga ne tikai bitēm, bet arī bišu kaitēkļiem.

2019. gadā netipiski agri dravās novēro peru puves, tai skaitā arī Amerikas peru puves gadījumus! Ir ziņojumi par bitēm ar kropliem spārniem – iespējams, arī vīrusi jau uzdarbojas.

Kā katru pavasari un šogad it īpaši, valstī notiek intensīva tirdzniecība ar bišu saimēm – ziemošanā cietušo dravu īpašnieki cenšas atjaunot saimju skaitu.

Ņemot vērā visu iepriekš minēto, LBB aicina biškopjus pievērst lielāku uzmanību iegādāto bišu saimju veselībai: iegādātajai saimei jānodrošina optimāli apkopšanas un ienesuma apstākļi. Ja nopirktajai bišu saimei parādās slimības simptomi, tad vainīgs var būt arī pats jaunais saimnieks.

Taču tas neizslēdz arī tirgotāja atbildību – pret dravu, kas nodarbojas ar bišu saimju un bišu māšu tirdzniecību, ir īpašas prasības!

Atgādinām, ka par Amerikas peru puves radītiem zaudējumiem biškopji var saņemt atlīdzību. Iesakām apmeklēt interneta vietni , kur atrodami MK noteikumi saskaņā ar kuriem var biškopji saņemt šo kompensāciju - skatīt šeit.

Materiālu sagatavoja:
Juris Šteiselis
LBB

Submit to FacebookSubmit to Google PlusSubmit to TwitterSubmit to LinkedIn