Biškopība, tāpat kā graudkopība, augļkopība vai lopkopība, ir viena no lauksaimniecības apakšnozarēm, kuras nozīmīgums nevar tikt pārvērtēts, jo, līdztekus tiešo biškopības produktu – medus, ziedputekšņu, bišu maizes, propolisa, vaska u.c. – ražošanai, bites veic nozīmīgu darbu gan lauksaimniecības kultūru, gan arī pārējo augu apputeksnēšanā; tā ir nozīmīga tautsaimniecības nozare!

22.02.2018. Valsts Lauku tīkla pasākuma ietvaros Rēzeknē notika IV Starptautiskā Latgales reģiona biškopju konference. Nu jau tradicionāli Latgales reģiona biškopji tikās, lai apspriestu aktualitātes biškopības nozarē, stiprinātu savstarpējo sadarbību starp Latgales reģionālajām nodaļām, kā arī veicinātu ciešāku sadarbību ar kaimiņvalstu biškopjiem.

Konference tika organizēta Rēzeknes novada pašvaldības telpās. Vairāk nekā 150 konferences dalībniekus no tuvākiem un tālākiem Latvijas novadiem un kaimiņvalstīm novada domes foajē sagaidīja Rēzeknes novada amatnieku un mājražotāju tirdziņš (medus, āboli, maize, vīni, zivis, sieri, tējas, kafija), Rēzeknes nodaļas biškopju iegūtā medus degustācijas, kā arī neliela, bet iespaidīga biškopju pašu darinātu biškopības inventāra izstāde.


Mājražotāju tirdziņš

Konferenci atklāja Rēzeknes novada pašvaldības izpilddirektors Jānis Troška, kam sekoja skaists Rēzeknes novada vokālās studijas “Skonai” sveiciens konferences dalībniekiem.

Sekojot līdzi aktualitātēm biškopības nozarē pasaulē, valstī un Latgales reģionā, kā arī ņemot vērā nozares attīstību reģionā, tendences un nepieciešamības, ik gadu tiek noteikta konferenci vienojoša tēma. 2016.gadā tika runāts par biškopības attīstības iespējas Latgalē, 2017.  – par medus eksportu, 2018. – par biškopības produktu izmantošana apiterapijā. Šogad uzsvars tika likts uz medus kvalitāti, to iespējamajiem ietekmējošajiem faktoriem un medus kvalitātes uzlabošanas iespējām. Ar biškopības attīstību kādreizējā Rēzeknes rajonā un nodaļas attīstību iepazīstināja tās vadījās Spaļs P., ar savu pieredzi dalījās Rēzeknes nodaļas biškopji Sprūga V. (z/s Lapegles, Lendžu pag.) un Jesko Ž. (Dzipšļu medus, Nagļu pag.). Ar referātiem par savu darbību un biškopības tendencēm savās valstīs dalījās kolēģi no Igaunijas (Jaanus Tull), Krievijas (Пигарев Иван, Kулагин Дмитрий) un Baltkrievijas (Спиридонов Виктор), ar savu klātbūtni konferenci pagodināja kolēģi no Lietuvas. Par medus iespējamajiem mitruma cēloņiem un tā novēršanas iespējām runāja Rotčenkovs G. (SIA SnapTest.LV), Trops J. (Varakļānu nov.), Brusbārdis V. (LBB pētnieks), Šteiselis J. (LBB padomes priekšsēdētājs). Kā noslēdzošais ar savu nozīmīgo darbību biškopības vēsturiskā mantojuma saglabāšanā iepazīstināja Krasts A. (Mišu medus muzejs, Alūksnes nov.)


Žanis Jesko - biškopis - viens no konferences rīkotājiem

Kā noslēgums darbīgai un raženai darba dienai bija skaista ekskursija gidu pavadībā jūgendstila pērlē – Lūznavas muižā.


 Ekskursija Lūznavas muižā


Uzklausot daudzu konferences dalībnieku atsauksmes un viedokļus, konference tika sarīkota godam un visi kā viens bija vienisprātis, ka šāda veida pasākumam jānotiek arī turpmāk!

Zīmīgi, ka pirms 90 gadiem, 1929.gada 12.decembrī, tieši Rēzeknē notika pirmais Latgales biškopju kongress, kuru rīkoja Latgales lauksaimniecības biedrību savienība. Kongresa dalībniekus uzrunājis bīskaps N.Rancāns. Sarīkojums notika Rēzeknē, Tautas pilī. Prese informē, ka visas 700 vietas zālē bija aizņemtas.

Organizatori izsaka pateicību visiem, kas atbalstīja un palīdzēja pasākuma rīkošanā, kā arī visiem, kas ieradās!

Organizēja: Latvijas Biškopības biedrība
Atbalstīja: Rēzeknes novada pašvaldība, SIA Latvijas Lauku konsultāciju un izglītības centrs, nodibinājums LEARN (Lauku ekonomikas attīstībai Rēzeknes novadā), Lūznavas muiža, Dzipšļu medus, SIA Dore M., Rēzeknes nodaļas biškopji.

Aicinām iepazīties ar daļu no pasākumā izskanējušiem referātiem:


Materiālu sagatavoja:
Žanis Jesko
foto: Andrejs Jesko

Submit to FacebookSubmit to Google PlusSubmit to TwitterSubmit to LinkedIn