24. oktobrī LBB birojā ieradās Rīgas Valsts vācu ģimnāzijas (RVVĢ) audzēkņi Annija Kotova un Kārlis Emīls Vītols. Apmeklējuma mērķis – saprast, kā mikroskopā tiek atpazīti augu putekšņi, un iepazīties ar medus botāniskās analīzes veikšanu.


Skolnieki Annija Kotova un Kārlis Vītols šķirojot putekšņus

Informācijai – uz skolas jumta ir novietotas trīs bišu saimes un tās atšķirībā no citām Rīgas jumtu bitēm tur paliks arī pa ziemu. Bišu saimes var novērot ikviens – viena kamera uzstādīta stropu ārpusē, bet otrā šobrīd redzams bišu kamols skatoties no stropa grīdas. Skolēni aktīvās biškopības sezonas laikā vākuši putekšņus un šķirojuši pa krāsām. Tomēr, kā zināms biškopjiem, vienai augu sugai var būt nedaudz atšķirīga krāsu toņa putekšņi un otrādi – dažādām augus sugām putekšņi var būt arī vienā krāsā. Tādēļ RVVĢ audzēkņi un viņu skolotājs Jānis Haļzovs vērsās pie mums ar lūgumu, palīdzēt putekšņu identificēšanā.

Diemžēl skolēnu plāni nesakrita ar mūsu iespējām, analizējot katras dienas vākumu, un darot to atsevišķi pa krāsām, būtu jāsagatavo milzum liels paraugu daudzums. Tas aizņemtu daudz laika un būtu ļoti dārgi. Piemēram 7. jūlijā vienas saimes vākums sašķirots 14 daļās. Tādēļ tiekoties, tika nolemts, ka Annija un Kārlis ņems pa putekšņu nastiņai un atkal savienos vienā kopējā paraugā. Tā veidosies trīs paraugi vienai dienai. Savukārt dienu skaits arī ir limitēts, jo putekšņi netika vākti katru dienu, bet tikai dažas dienas mēnesī, pieņemot, ka augi jau nezied vienu dienu...


Pēc krāsām sašķiroti putekšņi

Jaunieši strādāja cītīgi un dienas pēcpusdienā ar pulksteņmeistara cienīgo darba uzdevumu bija tikuši galā. Nu atlika patīkamākais – vērot, kā putekšņi izskatās mikroskopā.

Jauniešu rūpību un centību labi raksturo maisiņos sašķirotais materiāls. Protams, tur dominēja ziedputekšņu nastiņas dažādās krāsās. Taču bija arī dažādi neatpazīti objekti – vaska drupačas, kaļķa peri un tamlīdzīgi “priekšmeti” ko bites centušās izvākt no stropa. Vislielāko sajūsmu par jauniešu rūpību izraisīja, ka vairākos maisiņos atsevišķi bija nošķirotas arī no bišu vaska spogulīšiem atdalījušās un uz stropa grīdas nokritušās vaska plāksnītes. Jā tiešām, kā kolēģe Ineta Eglīte par jauniešiem izteicās – “Jauniešu entuziasms tiešām ir apbrīnojams. Ja ir tādi jaunieši, Latvija noteikti nepazudīs!”

Bet ko šovasar ēda Rīgas bites, uzzināsim, kad putekšņu paraugi būs izanalizēti.

Saite uz tiešsaistes kamerām pie stropiem uz RVVĢ jumta:

Kamera - RVVĢ bites 1

Kamera - RVVĢ bites 2

Skolas mājaslapa

Materiālu sagatavoja:
Juris Šteiselis
LBB

Submit to FacebookSubmit to Google PlusSubmit to TwitterSubmit to LinkedIn