Š.g. 14. maijā notika LBB Padomes sēde, kurā VAAD (Valsts augu aizsardzības dienests) direktores vietnieks (galvenais inspektors) Raivis Grosbārdis informēja par pagājušā gada darbu un to kā rīkoties, ja nepareizu augu aizsardzības līdzekļu lietošanas gadījumos bojā iet bites.

2014. gadā tika saņemtas 9 sūdzības no kurām 1 gadījumā ir ierosināta administratīvā lieta, nosūtīta Lauku atbalsta dienestam un AAL lietotājam ir piemērotas sankcijas – platībmaksājumu atbalsts samazināts, bet pārējos gadījumos pārkāpumi nav konstatēti.

R. Grosbārdis apliecināja, ka arī šogad dienests izskatīs un reaģēs uz visām sūdzībām, un ja tās būs pamatotas, AAL (augu aizsardzības līdzekļi) lietošanas noteikumu pārkāpēji tiks sodīti.

R. Grosbārdis uzsvēra, ja ir situācijas, kad tiek miglots un tā rezultātā  ir manāma bišu bojāeja, tad noteikti jāzvana VAAD nodaļu vadītājiem:

  • Rīgas reģionalā un vispārējās uzraudzības nodaļa – Zigmārs Bulavs, t. 67324506, 20219144
  • Vidzemes reģionālā nodaļa – Vizma Bērziņa, t. 64221594, 26337989
  • Zemgales reģionālā nodaļa – Aija Čonka, t. 63022541, 29137472
  • Latgales reģionālā nodaļa – Alla Kalāne, t. 65440058, 26337950
  • Kurzemes reģionālā nodaļa – Olita Vigule t. 63222552; 26337064

VAAD pārstāvis apliecina, ka sarežģītāk ir gadījumos, ja miglošana notiek brīvdienās, taču neskatoties uz  darba laiku vai brīvdienām var zvanīt nodaļu vadītājiem un viņiem ir tiesības dot uzdevumu inspektoriem braukt arī brīvdienās, ja AAL lietošanas rezultātā bojā iet bites.

Jāņem vērā, ka inspektoriem vasara ir aktīvs darba laiks un ne vienmēr uz sūdzību varēs reaģē nekavējoši, bet  VAAD direktores vietnieks apstiprināja, ka gadījumos, ja inspektors neieradīsies konkrētajā dienā, tad noteikti atbrauks nākamajā dienā.

LBB Padomes loceklis, informēja, ka ir bijis gadījums, kad atbrauca VAAD inspektors un apgalvo, ka neesot tiesīgs ņemt paraugus no lauka bez īpašnieka klātbūtnes. R. Grosbārdis saka, ka šādā situācijā inspektoram jāmeklē īpašnieks, bet ja īpašnieku nevar atrast var pieaicināt lieciniekus, piemēram, pagasta pārvaldes vadītāju vai pašvaldības policiju. Liecinieks nedrīkst būt biškopis, kurš sūdzību iesniedzis.

Nepieciešamības gadījumos, VAAD inspektors ņem arī bišu paraugus analīzēm, cits speciālists nav jāpieaicina. Bišu bojāejas gadījumos analīzes šobrīd tiek apmaksātas no valsts budžeta.

Ja ir situācijas,  kad inspektori atsakās braukt uz notikuma vietu vai rodas citas nesaprašnās ar VAAD inspektoriem, par šiem gadījumiem aicinām rakstīt uz VAAD direktores vietnieka, Raivim Grosbārdim uz e-pastu: Šī e-pasta adrese ir aizsargāta no mēstuļu robotiem. Pārlūkprogrammai ir jābūt ieslēgtam JavaScript atbalstam, lai varētu to apskatīt.

LBB aicina biškopjus vispirms mēģināt sazināties ar lauka īpašnieku, uz kura notiek AAL lietošana un tikai tad, ja rodas domstarpības un situācija, kad nespējat rast savstarpēju sapratni, griezties pie VAAD speciālistiem.

Submit to FacebookSubmit to Google PlusSubmit to TwitterSubmit to LinkedIn